okayworks.pl

Jak zmniejszyć skutki stresu?

stres a starzenie się skóry

„Gdy umysł jest spokojny i zajęty pozytywnymi myślami, ciału jest trudniej zachorować.” Dalajlama

Uwolnić stres w gabinecie kosmetologa – psychokosmetologia

Najważniejszy jest człowiek. Człowiek jako całość, jego ciało, psychika, dusza. Tak jak wiemy na prawidłowe funkcjonowanie organizmów ludzkich ma wpływ wiele czynników zarówno tych zewnętrznych (wszystko co nasz otacza i stymuluje nasze zmysły) jak również tych wewnętrznych (nasze myśli, odczuwanie temperatury ciała, bólu). Wymagają więc całościowego, inaczej mówiąc holistycznego podejścia.

Na przestrzeni ostatnich funkcjonowanie ludzi w na świecie bardzo się zmieniło. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, postępem technologicznym otacza nas nadmiar bodźców (telefony, reklamy, hałas – możemy spotkać się ze sformułowaniem “przebodźcowanie organizmu”), żyjemy w ciągłym pośpiechu i coraz częściej w stresie. W takim środowisku nasze organizmy zatracają naturalną możliwość regeneracji, chorują na tak zwane choroby cywilizacyjne. Czas pandemii również nie był dla nas łaskawy i także przyczynił się do zaburzenia naszego ogólnego dobrostanu, czyli zdrowia.

Aby przywrócić równowagę ludzie potrzebują dodatkowego wsparcia między innymi w formie redukcji stresu, relaksacji, odnowy sił witalnych. Jedną z możliwości jest skorzystanie z zabiegów z zakresu psychokosmetologii.

Psychokosmetologia – Sposoby na relaksację i redukcję stresu w gabinecie kosmetologicznym.

Stres jest nieodzownym i potrzebnym towarzyszem naszego codziennego życia. Odgrywa on ogromną rolę w procesach fizjologicznych i psychicznych. Problem pojawia się, gdy stres jest nadmierny i niekontrolowany. Wówczas jego działanie nie jest dla nas korzystne. Stres oddziałuje na cały organizm i co istotne z punktu widzenia kosmetologa jego działanie odzwierciedla się także na skórze. Stres ma wpływ na niektóre dermatozy, jest też czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry. Nie każdy wie, że w gabinetach kosmetologicznych stosuje się nie tylko terapie mające na celu poprawę atrakcyjności fizycznej człowieka, ale także jego odnowę biologiczną oraz redukcję stresu.

W ostatnim czasie powstała nowa dyscyplina kosmetologii zwana psychokosmetologią. Dotyczy ona holistycznej opieki nad organizmem człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem stresu, chorób psychosomatycznych oraz naturalnych terapii anty aging/ slow aging. Proponowane w psychokosmetologii techniki to: medytacja, joga, masaż, muzykoterapia, akupunktura kosmetyczna, elementy ajurvedy, koloroterapia. Badania naukowe dowodzą, że te pozornie nieingerencyjne czynności wpływają na struktury mózgu, receptory, poziom neuroprzekaźników, poziom hormonów, psychikę, wygląd skóry i wiele innych funkcji w organizmie.

Brzmi ciekawie? Więcej na temat psychokosmetologii, jej potencjału terapeutycznego i stosowanych metodach terapeutycznych opowiem podczas warsztatów “Uwolnij stres”, które odbędą się już 10 kwietnia w Okay psycholodzy i terapeuci w Legionowie.

Serdecznie zapraszam

Marta Kolankowska Trzcińska

Zapisz się na warsztaty i dowiedz się więcej!